«
 1. Anasayfa
 2. Bankacılık ve Finans
 3. Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Ziraat bankası konut kredisi

Ziraat Bankası konut kredisi, Ziraat Bankası’nın müşterilerine konut sahibi olabilmeleri için sunduğu bir hizmettir. “Bugünün Evini Yarına Bırakma!” sloganı ile konut kredisi vermektedir. Ayrıca 180 aya kadar vade imkânı da bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Ziraat Bankası konut kredisi, birçok özelliği içinde barındırmaktadır. Bunlar;

 • 180 ay vade imkânı sunar.
 • İstenilen konutun ekspertiz değeri baz alınarak kredi tutarı belirlenir. Bu tutar, ekspertiz değerinin %80’i kadardır.
 • İpotek, alınacak konuta yapılır. Müşterinin durumuna göre ek teminat istenebilir.
 • Konut kredisi kapsamında kredi borcu bitene kadar borçluya zorunlu deprem sigortası, hayat ve konut sigortaları yapılmaktadır.

Sigortalar, Ziraat Bankası kapsamında yapılmaktadır. Örneğin; deprem ve konut sigortası Ziraat Sigorta A.Ş tarafından yapılmaktadır. Hayat sigortası ise Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş tarafından yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredi Avantajları

Ziraat Bankası konut kredisi, vade imkânı ve sigorta seçenekleri ile dikkat çekmektedir. Ziraat Bankası, ödeme seçenekleri ile de müşterilerine yardımcı olmaktadır. Kredi tutarına göre faiz oranları değişse de düşük fiyatta faiz oranları bulunmaktadır. Ayrıca kişiye özel avantajlarda bulunmaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Ziraat Bankası konut kredisi hesaplamak oldukça kolaydır. Ziraat Bankası şubelerine gitmeden Ziraat internet bankacılığı ve mobil bankacılık avantajları ile kolayca konut kredisi hesaplanabilir. İsterseniz Ziraat Bankası şubelerine giderek de konut kredisi hakkında bilgi alınabilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisinde Yıllık Maliyet Oranları Nasıldır?

Ziraat Bankası konut kredisi maliyet oranları oldukça uygun fiyatlardadır. Bunlar;

 • Hayat sigortası: 108 TL
 • Erken ödeme tazminatı: %1-%2 arasında
 • İpotek tesis ücreti: 108 TL
 • Kredi tahsis ücreti: Kredi tutarının 5/1000’i kadar
 • Konut sigortası: 180 TL
 • Yıllık ortalama DASK prim ücreti: 47 TL olarak belirlenmiştir.

Ziraat Bankası Konut Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası, konut kredilerinde süreç oldukça hızlı ilerlemektedir. Başvuru yapmakta oldukça kolaydır. Bunun için birçok yol kullanılabilir. Bunlardan birincisi mobil bankacılıktır. Mobil uygulamadan istenilen konut kredisi seçilerek başvuru yapılabilir.

Diğer yöntem ise internet bankacılığıdır. Ziraat Bankası resmî web sitesinden konut kredisine başvuru yapılabilir.

Son yöntem ise Ziraat Bankası şubeleridir. Tüm Ziraat Bankası şubelerinden kolaylıkla konut kredisi başvurusu yapılabilir.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurularında İstenilen Belgeler Nelerdir?

Ziraat Bankası konut kredisi başvurularında birçok evrak istenmektedir. Bunlar;

 • Nüfus cüzdanı
 • İkamet belgesi
 • Tapu ya da fatura fotokopisi
 • Gelir belgesi ( özel sektörde şirket imza sirküleri ve maaş bordrosu, devlette sadece maaş bordrosu, emekli olanlar emekli aylık dökümü)
 • Güncel vergi levhası, imza sirküleri, bilanço, oda kayıt belgesi (Şirket ortakları)
 • Arazi tapu fotokopileri (Çiftçiler)
 • Tapu belgesi ve kira kontratı (kiralık konutu olanlar)

Hangi Durumlarda Ziraat Bankası Konut Kredisi Başvurusu Kabul Edilmez?

Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu, birçok faktöre bağlı olarak kabul edilmeyebilir. En başta başvuru evrakları tamamlanmamış ise başvurunuz değerlendirmeye alınmaz. Başvuru sırasında verilen bilgilerin eksik ya da yanlış olması durumunda da istenilen sonuç alınamaz.

Aylık gelir durumu, başvurunuzun değerlendirilmesinde oldukça önemlidir. Ayrıca kredi notunuzda dikkat alınır. Kredi notu, sizin bankalardaki kimliğinizdir. Kredi notu ile sizin güvenilirliğiniz ölçülmektedir.

Kredi notu ise düzenli ödemeler ile yükseltilebilir. Daha önceki kredileriniz Ziraat Bankası’ndan değilse bile bu banka tarafından değerlendirilmeye alınır.

Kredi notu olmaması da olumsuzluk yaratır. Çünkü banka sizin hakkında bir fikir sahibi olamaz. Bunun içinde Ziraat Bankası’ndan düşük limitli bir kredi kartı alabilir ve düzenli ödemeler yaparak güvenilirlik sağlayabilirsiniz.

Boynar Hakkında

avatar

Boynar

Boynar Mucidi - ODTÜ İktisat mezunuyum. Kripto paralar ve ekonomi özelindeki deneyimlerimi, takipçilerimle paylaşmaktan mutluluk duruyorum.