«
  1. Anasayfa
  2. Yatırım Araçları
  3. Yatırım Araçları Nelerdir ?

Yatırım Araçları Nelerdir ?

analiz ile yatırım

Yatırım araçları nelerdir? Neden yatırım yapmayalım? Yatırım yapmak için ne gibi sebeplerim olmalı? Bu yazımızda yatırıma dair her şeyden bahsetmeye çalışacağız.

Paranın var oluşundan beri insanlar yatırım yapıyor. Hatta para daha bulunmadan önce bile insanların yatırım yaptığına inanılıyor. Tarih vermek gerekecek olursa eğer yatırım araçlarının önemli kaynaklarından biri borsa, 1409 tarihinden Belçika’nın Brugge kentinde ortaya çıkmış ve resmi olarak yatırım araçlarının kullanılmaya başlama tarihi olarak kabul edilmiştir.

Neden Yatırım Yapmaya İhtiyaç Duyulur?

Yatırım yaparak kazanmak
Yatırım yaparak kazanmak

İnsanlar daha fazla kazanç sağlamak için yatırım yapmaya ihtiyaç duyarlar. Ev almak araba almak veya emeklilikte daha iyi yaşama sahip olmak yatırım yapma ihtiyaçlarından biri olabilir. Araştırmalara göre insanların %84’ü parasıyla hangi yatırım araçlarından yatırım yapabileceğini öğrenmek istiyor.

Yatırım Nasıl Yapılır? Yatırım Disiplini Nedir?

• Yapılacak yatırım eğer disiplinli bir şekilde ve ilk yatırım planına sadık kalınacak şekilde yapılırsa paranızı büyütmenizin en kolay yolu olur.
• Finansal anlamda daha güvende olursunuz.
• Yatırım yapma alışkanlığınız gelişir. Sorumluluk ve disiplin düzeyiniz yükselir.

Yatırım disiplini nedir
Yatırım disiplini nedir

Neden Yatırım Yapılır ?

• Hedeflerinize ulaşmak için en uygun yol yatırım araçlarını kullanmak olabilir.
• Faiz gibi kazançlardan yararlanabilirsiniz.
• Finansal olarak daha güvende hissedersiniz.
• En önemlisi ise paranız büyür.

Yatırım yapmaya başlamak için uzman veya bilirkişi olmaya gerek yoktur. Yatırım yapmak için en doğru anı beklemek tabi ki iyidir fakat en doğru an ‘şu an’dır.

Paranızı Büyütecek Yatırım Araçları

Hisse Senetleri : Hisse senedi almak, herhangi bir şirketin hisselerine ortak olma durumudur. Değerli evrak olarak geçer ve yıl sonu şirketin kăr payından ( temettü ) alma hakkı sunabilir. Hisse senedi alırken ismi ön planda kendini kanıtlamış büyük şirketlere yatırım yapabileceğiniz gibi, gelişmekte olduğu bilen ve ilerisi için kazanç vaat eden şirketlerinde hisse senetlerini alabilirsiniz.


Vadeli Mevduat Hesapları : Vadeli mevduat hesapları paranızı büyütmenin en risksiz yollarından biridir. Genelde 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl vadelerle ve sabit faiz oranlarıyla ne kadar para kazanacağınız, paranızı yatırırken bellidir. Elde edilen getiriden vergi kesilir. Vadeli mevduata yatırım yaptıktan sonra değişen faiz oranlarından etkilenmezsiniz. Günümüzün gelişen dünyasında artık vadeli mevduatlara bankaların mobil bankacılık veya internet şubelerinden erişilebiliyor olup, günlük faiz seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Örnek borsa uygulaması
Örnek borsa uygulaması


Yatırım Fonları : Yatırım yapacak bilgiye sahip değilseniz veya yaptığınız yatırımı sürekli takip edemeyecek kadar yoğunsanız, yatırım fonları tam size göre olabilir. Yatırım fonları, hisse senedi, repo, tahvil gibi yatırım araçlarından oluşur ve sizin yerinize finans uzmanları tarafından yönetilir. Kăr marjı yüksek olabilir. Maliyet daha azdır.

Altın külçeleri
Altın külçeleri


Altın : Yatırım denilince akla ilk gelen yatırım araçlarından biri altındır. Altın tarih boyunca değerli olarak kabul edilen bir emtiadır. Orta ve uzun vadede minimum değerini hep korur. Dünya genelinde kabul gören bir para birimi gibi sayılabilir.


Döviz : Kısa bir örnekle açıklayacak olursak, kendi devletimizin para birimini satıp, farklı ülkenin para birimini alma işlemidir. Dövizin getirisi sabit değildir. Her döviz cinsinin farklı baz puanı vardır. Alış ve satış arasındaki fark net getiridir.

Kripto paralar
Kripto paralar


Sanal Para Birimleri ( Kripto ) : Alternatif sayılabilecek yatırım aracıdır. Her ne kadar alternatif sayılsa da günümüzde özellikle bir kaç senede en popülerlerden biri olmuştur. Sanal para birimleri dijitaldir ve merkezsiz yapıdadırlar. Tüm işlemler blockhain’e kaydedilir. Değerler çok değişken olup oynaklık fazladır. Madencilik yapılarak yatırım yapmadan da kazanılabilir. Madencilik nedir adlı yazıma bakabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen yatırım araçları sadece bilgi vermek amaçlı yazılmış olup, yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Boynar Hakkında