«
  1. Anasayfa
  2. Kripto Dünyası
  3. Kripto Paralar Neden Piyasa Verilerine Göre Değerlendirilmeli ?

Kripto Paralar Neden Piyasa Verilerine Göre Değerlendirilmeli ?

stock-g5d19ba93a_1920

Bu makale, kripto para birimlerini neden yalnızca piyasa değerlerine bağlı olarak değerlendirmeniz gerektiğini açıklıyor. Yazıyı okumaya başlamadan önce kripto para madenciliği nedir öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bitcoin bugün önde gelen kripto para birimi olarak kabul edilse de, ticarette birçok seçenek değiş tokuş edilir. Piyasa verileri, sıklıkla korelasyon için kritik ölçümdür. Ne yazık ki, genellikle kabul görmeyen bir metodolojidir ve kripto parayı değerlendirmek için kullanabileceğiniz birkaç seçmeli gösterge vardır.

Veri, geleneksel finansal konulardan alınan bir terimdir. Kripto para alanında işler daha basittir. Kripto para birimi verileri, sunulan tokenların tüm değeridir. Bir madeni para pahasına verilen belirteçlerin sayısının çoğaltılmasıyla belirlenir. Bir tokenın maliyeti ve miktarı iki sınıra ayrı ayrı bağlıdır. Her halükarda, verilen tüm madeni paraların gerçek değişim için erişilebilir olmadığı unutulmamalıdır.

Auroracoin’in 2014’te verdiği İzlanda tokenını düşünün. Piyasa değeri 1 milyar dolardan fazlaydı, ancak çoğu token kilitliydi ve takas için erişilemezdi. Bu arada, Auroracoin’in piyasa değeri 10 milyon dolardan fazlaydı.
Dahası, bir dernek başından beri sayısız madeni para tutar. Bu tür yedek fonlar hisse senedi ticaretinin dışında tutulursa, anlamsız derecede yüksek bir piyasa değeri olur ve madeni para etrafında hareket olmaz.

Blockchain inceleme firması Chainalysis’in bir analizi, yaklaşık 4 milyon bitcoin’in ortadan kaybolduğunu keşfetti. Bu, Bitcoin’in piyasa değerinin de aynı şekilde aldatıcı olabileceği anlamına gelir.
Forbes’un sıfırdan 1 trilyon ForbesCoin yaptığını ve ardından bir ForbesCoin’i birine 1 dolara teklif ettiğini düşünün. Bu, ForbesCoin’in 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğu anlamına gelir. Yine de, böyle bir gösterge beyhudedir çünkü ticarette çok çeşitli ForbesCoins kaydedildiğinde pazar düşecektir. Piyasa, piyasa değerine bağlı olduğunda anlamsızdır. Bu nedenle, kripto paranın daha kesin bir değerlendirmesi için farklı belirteçler dikkate alınmalıdır.
FundStrat ana destekçisi Tom Lee, artan sayıda kuruluş müşterisinin son yıllarda Bitcoin’in maliyetindeki %94’lük artışı tetiklediğini kabul ediyor. FundStrat’ın müşteri sayısını takip etme stratejisi, yeni lokasyonların sayısını ve USD cinsinden borsa hacmini konsolide ediyor.
Bir kuruluşun giderinin, üzerindeki müşteri sayısının karesine karşılık geldiğini ifade eden Metcalfe Yönetmeliği nedeniyle bir tekniktir. FundStrat’ın kayıtlı adreslerde bitcoin varlığını temel bir koşul olarak görüp görmediği belirsizdir. Örneğin, nakit akışının başka bir yerde yapılması bekleniyor, ancak takas için bir komisyon var. Bu teknikle ilgili bir başka olası sorun, ticarette Bitcoin satın aldığınızda genellikle yeni adreslerin düzenlenmemesidir.

Bir zamanlar kripto para ağlarını değerlendirmek için kullanılan bir başka ölçüm de günlük değişim sayısıdır. Ne yazık ki, Bitcoin’in maliyeti günlük değişimlerle birlikte arttı. 2017’de kripto paranın fiyatı yükseldi ve günlük borsa sayısı azaldı. Yukarıda belirtilenler ışığında, uygun metodoloji, sayıyı değil, ABD doları cinsinden iletilen döviz hacmini dikkate almaktır. Toplanan paranın piyasa değerinde bir şeyin “karmaşık” olup olmadığına karar vermenin en basit yöntemi, işlemlerdeki değişim hacmini kontrol etmektir. İşlemlerde likiditenin olmaması, birçok madeni paraya sahip bir balinanın her an gelip piyasayı çökertebileceği anlamına gelir.
ABD doları cinsinden iletilen borsa hacmini temsil etmek, belirteç etrafındaki basit eylemi görmenizi sağlar. Ekskavatörlerin tipik komisyonunu dikkate aldığımızı varsayarsak, organizasyondaki trafik hakkında gerçek bilgiler alabilirsiniz. Takas için araştırma yapanların ne kadar nakit topladığı, kripto parayı araştırmak için ilgi çekici bir ölçümdür. Belirli bir organizasyonun çıkarlarına ilişkin en çarpıcı bilgi işareti olarak görülebilir. Kişilerin kuruluşu günlük olarak kullanmak için ödeyecekleri nakit toplamıdır. Kripto para ağlarını değerlendirmek için dikkate alınan stratejilerin bir kısmı, ağın sertifikasyonların yürütüldüğü güçlü alanlar için yardımcı değildir.

Bir Cevap Yaz

Boynar Hakkında

avatar

Boynar

Boynar Mucidi - ODTÜ İktisat mezunuyum. Kripto paralar ve ekonomi özelindeki deneyimlerimi, takipçilerimle paylaşmaktan mutluluk duruyorum.