«
  1. Anasayfa
  2. Borsa
  3. Borsada Günlük Al Sat Ne Demektir ? Bilmeniz Gereken 5 Püf Nokta

Borsada Günlük Al Sat Ne Demektir ? Bilmeniz Gereken 5 Püf Nokta

Borsada günlük al sat taktikleri

Bu yazımızda borsada günlük al sat ne demektir, borsada günlük al sat taktikleri ve bu konu hakkında 5 öneriden bahsedeceğiz. Bu konuyla alakalı çok keskin ve net kurallar mevcut değildir. Sebebi ise yatırım yapılan yatırım aracının karakteristik özelliği , piyasa verilerinin anlık değişebilmesi yatırımcının ani kararlar vermesine sebep olabileceğindendir.

Borsada Günlük Al Sat Ne Demek

Gün içi seanslarında işlem açıp , o seans içerisinde alışverişi tamamlayarak kar veya zararı realize ederek kasaya koymaktır. Gün içi al sat yaparken hangi terminal aracını kullanıyorsanız oradan grafiklere bakarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu işlemlerde genellikle 15 dakikalık grafik incelemeleri tercih edilir. Fakat unutmamanız gereken bir noktada sadece 15 dakikalık grafiği incelemek değil aynı zamanda saatlik , 4 saatlik grafiklere de göz atmanız gerekebilir.

Borsada Günlük Al Sat Yaparken Sürekli Bilgisayar Başında mı Olmak Gerekir

Bu sorununda aslında net bir cevabı bulunmuyor. Fakat şu şekilde cevap verebiliriz . Bekleyen emirleri çok iyi bir şekilde kullanabiliyorsanız veya zarar durdur , kar al noktalarınızı iyi bir şekilde belirleyebiliyorsanız , gün içi alış satışlarda sürekli bilgisayar başında kalmanıza gerek kalmaz. Fakat bu söylenenleri yapamıyorsanız ve borsaya henüz yeni başladıysanız bilgisayar başında kalmanız ve anlık müdahale edebilmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

Sosyal hayatınızı veya iş hayatınızı ticaret engelliyorsa , bu bir ticaretten çok işkenceye döner.

Borsada günlük al sat
Borsada günlük al sat

Borsada Günlük Al Sat Yaparken Hangi Teknik Analizler Kullanılmalı

Günlük olarak yapılan al sat işlemlerinde indikatör kullanmak pek akıllıca olmaz. Çünkü indikatörler belli bir zaman diliminin ortalamasını alarak yol gösterirler. İndikatörleri genellikle 4 saat veya 1 günlük grafiklerde kullanmanız daha akıllıca olacaktır. Bizim kullanmamız gereken ise mümkün oldukça trend analizi veya seviye analizidir. Bunları yaparak hem daha fazla kazanç edebilecekken , hem de trading yeteneğiniz artar.

Gün İçi Al Sat Yaparken Hangi Yatırım Araçlarına Yatırım Yapılmalı

Borsada gün içi al sat yaparken ilk önceliğiniz volatilitesi yüksek araçlar olmalı. Hareketli kağıtlar size gün içi ticaretlerinizde daha fazla kar sağlar. Çok talep gören kağıtlarda makas aralığı daha düşük olur bu da size yatırım maliyetini düşürür. Herkesin ilgi göstermediği ve hareketliliği olmayan kağıtları gün içi al sat yapmada kullanmak sizin hareketinizi yavaşlatır ve beklemelere neden olur.

Gün İçi Al Sat Yaparken 5 Püf Nokta Nedir

Anlık Fiyatlara Ulaşmak

Yatırım yaptığınız zaman mutlaka anlık fiyatlara ulaşmanız gerekli. Günümüzde bir çok platform anlık verileri kullanmakta. Sizlerde yatırımınızı yaptığınız platformun anlık verilerinin açık olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Anlık veriler günlük al satta en çok ihtiyacınız olan önemli bir husustur. Normal veriler 15 dakika gecikmeli olarak grafik ekranına gelir.

Portföyünüzü İdare Edebilecek Durumda Tutun

Gün içinde yaptığınız alım satımlarda portföyünüze 5 adetten fazla kağıt eklememeye özen gösterin. Çünkü bu sayıdan fazla kağıt demek , artık sizin bunları idare edemeyeceğiniz anlamını da taşır. Takibi zorlaşır ve zarar etmenize sebep olabilir.

Sadece Kendi Yatırımınızı Takip Etmeyin

Örneğin kendi kağıdınızı takip ederken bir yandan da altını takip etmek size fayda getirecektir. Altının hareketleri mutlaka borsayıda etkileyebilir. Genelde altın yükseldiği zaman borsada düşüşler meydana gelir. Altın düştüğü zaman ise borsada yükselişler meydana gelebilir.

Doların endeksi ile aynı şekilde emtia indeksi veya yatırım sepetlerinin birbirine ters tolerasyonu vardır. Eğer yatırım yaptığımız yatırım aracını iyi tanıyorsak artık tolerasyonlara da bakmamız gerekebilir.

Fazla Lot Almak Yerine Fazla İşlem Açın

Gün içi al sat yaparken, fazla lot almak yerine fazla işlem açmanız kazancınızı arttırabilir. Örneğin, bir atımlık mermimizi tek bir lota atarsak bu bize sıkıntıya düşürür. Aynı sektörde 3-4 farklı kağıda yatırım yapmak bizi belli başlı risklerden koruduğu gibi, kazancımızıda arttırmamızı sağlar.

Günlük Ortalama Ne Kadar Değişim Oluyor

Satın aldığınız hisse senedinin gün içinde ne kadar fiyat değişimi olduğunu öğrenin ve bu fiyat değişiminden ne kadar kazanç çıkarabileceğinizi hesap edin. Örneğin Aselsan hissesinde indikatör yardımıyla günlük ortalama fiyat değişimini tespit ettiniz diyelim ve bu fiyat değişimide 10 TL olsun. Bu 10 Liradan siz ne kadarlık bir payı lehinize çevirebilirsiniz bunun analizini iyi yapmanız gerekir.

Sonuç Olarak

Borsadan kazanç sağlamak
Borsadan kazanç sağlamak

Gün içi al sat işlemleri bazen zaman kaybı olabilir. Eğer kendi teknik yöntemlerinize veya risk analiz yöntemlerinize güvenmiyorsanız, gün içi al sat işlemlerinden uzak durmanıza fayda var. Kazancın daimi olması önemlidir ve daimi kazanç her zaman yatırımcıya daha fazla kazandırır. Borsaya yeni bsşlayanlara gün içi al sat tavsiye edilmez fakat bu yapamayacağınız anlamına da gelmez. Kazanmak doğru analiz ve teknik bilgiyle tamamen sizin elinizde.

Bir Cevap Yaz

Boynar Hakkında