«
  1. Anasayfa
  2. Kripto Dünyası
  3. Bitcoin Yükselecek mi ? 2023 Yılında Boğa Sezonu Başlayacak mı ?

Bitcoin Yükselecek mi ? 2023 Yılında Boğa Sezonu Başlayacak mı ?

2023 Yılında bitcoin yükselecek mi ?

Kripto para piyasası 2022 yılında yatırımcılarının yüzünü güldürmedi. Haraketli geçen bir yılın ardından bitcoin ve diğer kripto para birimleri istenilen seviyeye gelemedi. Bitcoin yükselecek mi diye sürekli sorulan sorular , gün geçtikçe bitcoin daha ne kadar düşeceğe dönüştü. Hal böyle olunca yatırımcının güveni azaldı ve kripto para piyasasından ciddi nakit çıkışlar oldu. Yatırımcının tek beklentisi 2023 yılında boğa sezonun başlaması ve kayıpların minimum seviyesi indirilmesi oldu. Bitcoinin 2023 yılındaki durumuna bakmadan önce, bu duruma gelişini biraz inceleyelim.

Bitcoin Tarihi Zirvesini Ne Zaman Yaşadı

Bitcoin yükselecek mi düşecek mi

Bitcoin tarihi zirvesini kasım 2021 yılında yaklaşık 69 bin dolar ile yaşamıştı. O günlerde akıllardaki tek soru acaba 100 bin doları görür müydü. Bitcoin yükselecek mi diye düşünürken 2022 yılına da gittikçe yaklaşıyorduk ve yatırımcıların tahmin edemediği bazı olayların yaşanmasına çok az bir süre kalmıştı.

2022 Yılında Bitcoin ve Diğer Kripto Paralarda Neden Düşüş Yaşandı

2022 Yılı tüm yatırımcılar için haraketli ve zor bir yıl olarak kayıtlara geçti. ABD merkez bankası (FED)’in sıkılaşma politikası, dünyaca ünlü kripto borsalarının ve şirketlerinin çöküşleri ile beraber yatırımcının da güveni azaldı ve haliyle bitcoin ve beraberindeki tüm kripto paralarda ciddi düşüşler meydana geldi.

Bitcoin tarihi zirvesi kasım 2021 yılından bu ana kadar yaklaşık olarak %73 değer kaybetti.

2022 yılında kripto para piyasalarında çöküşün başlangıcı , Amerika Birleşik Devletleri borsalarına ve dolara endeksli olması gereken Terra coinin düşüşüyle başladı. 1 Terra coinin 1 dolara eşitleneceğine verilen söz tutulamadı ve bu da Luna coinin sıfırlanmasına neden oldu. Luna‘nın sıfırlanması bazı yatırımcı şirketlerin batmasına neden oldu.

FTX Borsası Battı

2022 yılının kasım ayına gelindiğinde ise tarihi bitcoin zirvesinden tam 1 yıl sonra dünya gündemine bomba gibi düşen bir haberle sarsıldı yatırımcılar. Dünyanın önde gelen kripto para borsalarından Ftx borsası, verdiği teminatların altının dolu olmadığının haberlerinin çıkmasıyla şirketin iflasının verilmesinin başlangıcı oldu.

İflas eden FTX şirketinin logosu
İflas eden FTX şirketinin logosu

Kasım 2021 yılından bu yana kripto para piyasasından yaklaşık 2 trilyon dolar para silindi.

Ekonomik Gelişmeler Kripto Piyasasını Sarstı

Fed’in 2022 yılında yüksek enflasyonla mücadele edebilmek için agresif ve ard arda gelen faiz artışları kripto piyasalarından ziyade Amerika Birleşik Devletleri borsalarını , büyük teknoloji şirketlerini ve teknolojik ağırlıklı Nasdaq endeksini de etkiledi.

Luna’nın piyasadan silinmesi , Ftx borsasının çöküşü ve yatırımcıların korkup kaçması , kripto piyasalarının bir nevi ABD borsalarından negatif ayrışmasına neden oldu. Bu durum tarihi zirvelerden , tarihi çöküşleri getirdi.

2023 Yılında Bitcoin Yükselecek mi

Herkesin gözü kulağı 2023’de gelecek sevindirici haberlerde. ‘Bitcoin ne zaman yükselir’ sorusu şu sıralar en çok aranan kelimeler arasında. Peki 2023 yılında bitcoin için uzmanlar ne söylüyor.

Coindesk 2021 yılı için kripto yılı , 2022 yılı içinse çöküş yılı tahmininde bulunmuştu.

2022’de kriptonun kendi sorunları dışında , ekonomiye ne kadar bağımlı olduğunu öğrendik. 2023 yılı performansının yine dünya ekonomisine bağlı olacağını düşünüyor ve ekonomideki endişelerin azalması durumunda kripto piyasasında yukarı yönlü bir hareket beklenir.

Coindesk

Ünlü Ekonomi Dergisi FORBES : Düşüş Trendi Devam Edecek

Dünya ünlü ekonomi dergilerinden biri olan Forbes. bitcoinde 2023 yılında da düşüş trendinin devam edeceği konusunda görüş belirtti.

Beklenti Bitcoinin Düşeceği Yönünde
Beklenti Bitcoinin Düşeceği Yönünde

2022’deki krizler ve skandallarla kriptonun itibarı kötü bir şekilde zedelenmişken, 2023’te Bitcoin için 10 bin dolara doğru bir başka adım o kadar imkansız olmayabilir. Bitcoin ve Etherıum fiyatları piyasa normallerine dönene kadar alt coinlerde düşüşler devam edebilir. Ayrıca geçmişteki bir çok ayı piyasasına benzer olarak bir çoğunun varlıkları silenecek. 2023’te bitcoinin yaklaşık 10 bin dolar seviyelerine inmesi imkansız değil.

Dan Ashmore / Forbes

2023 yılında kripto para piyasalarında dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biride scam coinler yani sahte coinlerdir. Sahte kripto paralar nasıl ayırt edilir adlı konumuzu okumak için tıklayın.

ABD Yıllık Enflasyon Açıklandı

ABD Enflasyon Verileri

Bitcoin neden düşüyor , BTC neye göre artıyor derken bugün ABD yıllık enflasyon oranları açıklandı. ABD’de pandemiden bu yana ilk defa negatif enflasyon verisi açıklandı. ABD’de de yıllık enflasyon %6.5 olarak açıklandı. Önceki açıklanan enflasyon %7.5 olduğundan dolayı yeni enflasyon verileri yatırımcılar tarafından da hoş karşılandı.

Bitcoin , ABD enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından bugün yaklaşık %4.35’lik bir yükseliş yaptı. ( Bu yazı yazıldığı saatte )

Sonuç

Bugünkü yazımızda da okuduğunuz üzere bitcoin ve diğer kripto paraların geçtiğimiz yılki düşüşleri ve 2023 yılında ki beklentilerini sizlere aktardık. Genel anlamda uzman analizler tarafından bu yıl içinde trendin bozulmadan devam edeceği ön görülse de , bitcoin ve diğer kripto varlıkların dünyada yaşanan ekonomik haberlere tepkisiz kalamadıklarını ve olumlu veya olumsuz çok etkilendiklerini geçtiğimiz yıl görmüş olduk. 2023 yılından tek beklentimiz dünya genelinde pandemiden arda kalan ekonomik bunalımların son bulması ve ülkelerin enflasyon verilerinin 2020 dönemlerine gerilemesidir. BTC ve diğer kripto paralarında bu verilere ayak uydurarak eski seviyelerini görebileceğini umuyoruz.

Sıkça Sorulan Sorular ?

Bitcoin 2023 te ne olacak?

Küresel piyasaların hedef noktası fed’in para politika faizleri 2022 yılında olduğu gibi , 2023 yılında da bitcoinin hedef belirlemesinde önemli rol oynayacak. Uzmanlara göre bitcoin 2023 yılında da düşüşüne devam edecek.

BTC 1 milyon dolar olur mu?

ABD’nin Florida eyaletinde bir bitcoin konferasında konuşan Galaxy Investment Partners CEO’su Mike Novogratz, bitcoinin günün birinde 1 milyon dolar olabileceğini fakat bunun ABD dolarının ölümüne yol açabileceğini belirtti.

Bu yazıda değerli okuyucularımıza aktarılan tüm yazılar sadece bilgi vermek amaçlı olup, hiç bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Boynar Hakkında