«
  1. Anasayfa
  2. Yatırım Araçları
  3. Altın Yatırımı Ne Zaman Yapılmalı Altına Yatırım Yapmanız İçin 5 Neden

Altın Yatırımı Ne Zaman Yapılmalı Altına Yatırım Yapmanız İçin 5 Neden

Altın ne zaman yükselir ne zaman alınmalı

Altın yatırımı ne zaman yapılmalı sorusunu mutlaka duymuşsundur. İnsanlar bu soruyu sürekli sorarlar çünkü altın güvenli liman olarak gözükür.Altın, kullanıldığı ilk günden beri finansal sektörde en değerli madenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Çok güçlü bir emtia aracıdır. Yatırımcısına güven verir genelde yatırımcını sevindirir. Peki altına yatırım yapmak kârlı bir yatırım mıdır? Neden altına yatırım yapmanız gerek hep birlikte inceleyelim.

Değerini Korur

Altının uzun vadede yatırımcısına kaybettirdiği pek rastlanılan bir durum değildir. Altın değerini korur ve bağladığınız nakit parayı da enflasyona karşı güvence altına alır.

Fizikseldir Kripto Paralar Gibi Dijital Değildir

Altın, kripto paralara kıyasla fiziksel bir emtiadır. Elle tutulabilir. Kripto paralar gibi dijital yatırım araçlarından değildirler. Kripto paraların volatilitesi yüksektir. Altında aynı durum söz konusu değildir. Altını banka hesabınızdan alabileceğiniz gibi kuyumcudan da alabilirsiniz.

Diğer Benzer Madenlere Göre Daha Değerlidir

Altın, onunla birlikte aynı kategoride yer alan diğer benzer madenlere göre daha değerlidir. Örneğin gümüş ve platin altın kadar değerli değildir ve altının aldığı yatırım kadar yatırım almazlar. Bunun nedenlerinden biride altının katma değer vergisinden muaf tutulmasıdır. Bu sebeple daha ucuza alınabilir. Altının şekli itibariyle diğer madenlere göre daha iyi şekil alır ve işlenmesi daha kolaydır.

Hiç bir Ülkeye Veya Kuruluşa Bağımlı Değildir

Altın ülkelere veya finansal kuruluşlara bağımlı değildir. Bu yüzden finansal dalgalanmalardan ve küresel krizlerden diğer yatırım araçlarına göre daha az etkilenirler. Bu sebepten dolayı en güvenilir yatırım aracı olarak görülür. Diğer yatırım araçlarından farklı olarak finans kuruluşlarından bağımsız olmasına karşın ATS ( Altın Transfer Sistemi ) sistemine bağlı banka kuruluşları arasında transfer ediliyor olması, altının ödeme aracı olarak kullanılmasını da sağlamaktadır.

Altının Farklı Seçeneklerle Alınabilir Olması

Altın diğer yatırım araçlarına göre farklı alım satım seçeneklerine sahiptir. Örneğin dolar veya euro alırken hangi kuruluştan alıyorsanız oranın tek bir fiyatlandırma politikasına göre alış satış yapabilirsiniz. Altında ise çeşitlilik vardır. Gram, çeyrek, yarım, cumhuriyet vb. Olmak üzere bütçenize göre alım yapabilirsiniz.

Altın yatırımı ne zaman yapılmalı
Altın yatırımı ne zaman yapılmalı

Altın Yatırımı Ne Zaman Yapılmalı

Altında diğer yatırım araçlarında olduğu gibi piyasa koşullarına bağlı olarak bazı riskler içerebilir. Piyasadaki dalgalanmaları iyi takip etmeli ve buna göre yatırım kararı alınmalıdır. Altının uzun vadeli yatırımında zarar etmek pek olası gibi gözükmese de kısa vadeli al sat yatırımlarından önce piyasa analizi iyi yapılmalı ve doğru alış emirleri verilmelidir.

Şuan Yatırım İçin Altın Alınır mı

Altın modası geçmeyen geleneksel yatırım aracıdır. En güçlü emtiaların başında yer alır. Altına her dönemde yatırım yapılabilir ama bazı püf noktalara dikkat ederek yatırımınızın karşılığını daha hızlı almayı sağlayabilirsiniz. İlk olarak altını fiziki mi yoksa bankadan mı alacağınıza karar verin. Eğer fiziki olarak altın almaya karar verdiyseniz hangi tür altın aldığınız ve bu altının kaç ayar olacağını belirlemelisiniz.

Fiziki altınlar 8-18 14-22-24 ayarlara sahiptir. Bahsedilen bu rakamlar altının işçiliğini ve saflık oranını temsil eder. Genelde en çok tutulan ve içerisinde en çok saf altın olan model 24 ayar altındır.

Bankalardan yatırım yaparken gram altın ile yatırım yapılır. Gram altın en kârlı yatırım aracı olarak görülür. Gram altını alırken alış ve satış arasındaki fark mutlaka araştırılmalıdır. Bazen kuruluşlar makas aralıklarını geniş tutmaktadır. Yatırım yaparken bunu iyi incelemeniz gerekir. Aksi taktirde altını aldıktan sonra aradaki makas farkından dolayı tekrar satarken kâra geçebilmek için uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Altın Uzun Vadede Her Zaman Kazandırır mı

Altının kısa vadede getireceği kâr oranı piyasa koşullarına ve dalgalanmalarına bağlı olarak çok fazla olmayıp sizi zarara da sokabilir. Uzun vadede ise yüzyıllardır kendini kanıtlamıştır. Değerini her zaman koruyup üzerine katmayı başarmıştır. Altın enflasyon dostudur. Paranızın değer kaybetmesini istemiyorsanız altına yatırım yapmak paranızı korumanızı ve üstüne kâr yapmanızı sağlayabilir.


Kuyumcudan Altın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

  • Kuyumcudan altın alırken, alacağınız altını mutlaka fiziki olarak kontrol edin. Altının patentine, imalatçı firmasına ve ayarına mutlaka göz atın.
  • Altın alırken kuyumcunun yaptığı gram hesaplamasını mutlaka sizde yapıp sağlamasını alın.
  • Altının en saf hali en çok kullanılan modelidir. Kuyumcuya mutlaka altının kaç ayar olduğunu sorun.


Altın almaya karar verdiğinizde mutlaka bir kaç kuyumcudan fiyat alıp ona göre karar verin. Altınım fiyatı her kuyumcuda aynı olmaz. İki kuyumcu arasında gram altında bile 20-30 lira fark çıkabilir. Mutlaka piyasa araştırmasını yapın.


Bilezik Alarak Yatırım Yapmak


Bilezik alarak yatırım yapabilirsiniz fakat aldığınız bileziğin işçilik maliyetini mutlaka kuyumcunuza sorun. İşçilik maliyetleri fazla olan bileziklerin ileride satışı sırasında maliyetinden dolayı zarar etme olasılığı olabilir. Bu yüzden bileziği yatırım amaçlı alıyorsanız işçiliği daha ucuz olan bilezik almaya önem verebilirsiniz.

Altın uzun vadede her zaman kazandırır mı
Altın uzun vadede her zaman kazandırır mı


Kuyumcuda Altın Bozdurmak


Kuyumcuda altın bozdurmakla banka hesabınızdaki altını bozdurma arasında bir kaç fark vardır.
İlk olarak, aynı alırken ki gibi satarken de kuyumcular arasında fiyat farkları olabileceğini unutmamalısınız.
Kuyumcuda altını bozdururken aradaki makas farkı bankalara göre daha düşük olabilir. Bankaların makas farkları çok yüksek olabiliyor ve bu altından kazanç sağlamayı zorlaştırabilir.

Altın Makas Aralığı

Bankalar, kuyumcular ve döviz büroları altının fiyatının belirlenmesinde alış ve satış arasında ücreti farkı belirler. Bu fark bazen çok yüksek miktarlara çıkabilir.
Örnek verecek olursak,
X bankasından 100 ₺’ye 50 gram altın aldınız ve bu altınları alabilmek için 100 x 50 = 5.000 ₺ ücret ödediniz. Bu bankada aynı gün gram altının satış fiyatını da 87.5 ₺ olarak baz alalım.
Altınlarınızı çok acil bir sebepten dolayı iki gün sonra satmak zorunda kalsanız ve az miktar yükselme yaşanıp satış fiyatı 90₺’ye yükselmiş olsa, 50 gram altın x 90 ₺ = 4.500 ₺ ücret alırsınız. Yani sadece 2 gün içinde 500 ₺ zarar girebilirsiniz. Bu varsayım sadece kısa süreli bir alış satış işlemi içindir.
Aynı şekil kısa vadeli bir yatırım yaptığınızı varsayalım.
X bankasından 150 liraya 30 gram altın aldınız ve bu altınları alırken 4.500 ₺ para ödediniz.
2 ay sonra piyasaların durgun olduğu dönemde altınlarınızı bozdurmaya karar verdiniz.
Almış olduğunuz altının alış fiyatı siz alırken 150 liraydı, şimdi 174 ₺ oldu. Fakat siz satarken satıştan işlem yapacağınız için satış fiyatı 2 ayda ancak sizin aldığınız fiyatlara gelebildi ve 154 ₺ oldu. Buna altın makas aralığı sebep oldu. 2 ay içerisinde toplam kazancınız 154 x 30 = 4.620 ₺ yani 120 ₺ oldu.

Yukarıda belirtilen örnekleri iyi anlayıp, yatırımlarınızı yapmadan önce mutlaka iyi araştırma yapıp makas aralıklarını incelemeniz ve en düşük makas aralıklarına sahip kuruluşları tercih etmeniz önemlidir.

Sonuç Olarak Altın Güvenilir midir

Altının güvenilir olup olmaması tartışılamaz bir konudur. Altın yatırımcının güvenli limanıdır ve yüzyıllardır bu şekilde güven vermeye devam etmektedir. Altının uzun vadede kazandırmama durumu olabilir ama paranızı mutlaka enflasyona karşı korur bu da bir bakıma paranızın değerinin artması ve boşta kalması yerine kazanç sağlaması demektedir ve size avantaj sağlar.

Bu makalede anlatılanlar sadece bilgi vermek amacında olup, yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Boynar Hakkında